تاریخچه موسسه

مؤسسه خیریه علی ابن ابیطالب (ع) شهرستان شهریار (ثبت ۸۲) فعالیت خود را از سال ۱۳۶۸ با جمعی از اهالی محل بصورت دوره ای در ماه های رمضان و اعیاد نوروز ( بصورت تهیه سبدکالا برای خانواده های نیازمند) شروع کرده و پس از گذشت سالها به لطف خداوند متعال و کسب تجربه و همدلی و همیاری مردم نیکوکار شهرستان شهریار دراین راه پیشرفت نموده و درسال ۱۳۸۱ این مؤسسه به ثبت رسمی اداره ثبت شرکتها (بشماره ثبت ۸۲) رسیده و تا به امروز در راستای هرچه بهترشدن وضعیت خانواده های تحت پوشش که عدد آنها به بیش از ۱۰۰۰ خانوار میرسد قدم برداشته است.

موسسه خیریه علی ابن ابیطالب (ع) شهریار از شروع فعالیت خود  تا کنون به لطف ایزد منان و همت بزرگ  خیرین و نیکوکاران توانسته است اقدامات موثری در زمینه کمک به قشر بی بضاعت و آبرومند جامعه و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست انجام داده و فعالیت خود را در بخش های زیر گسترش دهد. حفظ کرامت انسانی مددجویان همواره شعار اصلی و سرلوحه انجام وظیفه کارمندان موسسه  بوده است.

  اهداف”مؤسسه خیریه”عبارتند از  :

1-ایجاد مراکز آموزشی علوم و فنون مختلف و ایجاد آزمایشگاه و کارگاههای آموزشی تقویت دانش آموزان و دانشجویان  با  استعداد در تمام مقاطع تحصیلی

2-  تأسیس و  اداره درمانگاه و  بیمارستان و کمک به درمان و  بهداشت خانواده های نیازمند.

3-  ایجاد خانه های مهدی موعود (عج)  برای  نگهداری افراد بی سرپرست و  نوجوانان و  ایتام و  سرپرستی امور تحصیلی آنان.

4- تأسیس مدارس علوم دینی , قرآنی , کلاسهای آموزشی و کمک آموزشی در زمینه معارف  اسلامی از مهد کودک و  تمام مقاطع  تحصیلی  تا  پایان مقطع دبیرستان  , فنی و حرفه ای  , کار و دانش.

5- ایجاد مراکز معلولین , سالمندان , مراکز باز پروری ((شبانه روزی )) و همکاری در تمام زمینه های بهزیستی و  قبول و  اداره مراکز فرهنگی , آموزشی , بهزیستی  , ورزشی  , خدماتی مورد واگذاری سازمانهای دولتی , شهرداری ها , نهادهای اوقاف , اشخاص حقیقی و حقوقی به مردم.

6-اعطای تسهیلات و کمک به تأمین مسکن , اشتغال  , تشکیل خانواده و  سایر نیازمندی های طبقات  محروم  به ویژه جوانان.

7- تأسیس و احداث کارگاه های تولیدی و خدماتی جهت توانمند سازی خانواده های نیازمند و  ایتام .

منشور اخلاقی

فلسفه وجودی امرخیر و آموزه‌های دینی تبیین‌کننده رسالت و اهداف متعالی مؤسسه خیریه علی ابن ابیطالب (ع) شهریار است و ما را مقید به اجرای اصول و قواعدی در چارچوب معرفت و کرامت انسانی و اجتماعی می‌نماید.

درجهت تحقق این رسالت، انسجام، سخت کوشی و تلاش  بی ‌وقفه موجبات  شکل‌گیری و تجلّی منشور اخلاقی را میسّر می‌نماید.  ما خادمین مؤسسه خیریه علی ابن ابیطالب (ع) شهریار براین باوریم که همراه با تمامی انسانهای خدمتگزار درعرصۀ امر خیر، اصول رفتاری وارزشهای اخلاقی ذیل را باور داشته و برای تحقّق و نهادینه شدن آن از هیچ کوششی دریغ نخواهیم نمود.

خدامحوری :

با ایمان به ارادۀ راستین حق تعالی و درجهت کسب رضایت ایزدمنّان گام برمی داریم و همیشه خدا را حاضر و ناظر بر اعمال خود می‌ دانیم.

کوشش خستگی ناپذیر :

انجام صحیح، سریع و شایسته امور محوله را از وظایف ذاتی خود دانسته و نیازهای مأموریتی را در حداقل زمان ممکن و با پایبندی به ضوابط و مقررات به انجام می‌رسانیم و از حقوق حقّۀ نیازمندان صیانت می ‌نمائیم. رعایت عدل و انصاف را از جمله وظایف خود دانسته و از تلاش و کوشش بی وقفه دراین راستا دریغ نخواهیم کرد.

احترام و فروتنی :

احترام و تکریم به حاجت‌ مندان و حفظ کرامت انسانی آنها را وظیفه خود دانسته و از خدمت‌ رسانی به این اقشار عزیز و گرامی دریغ نمی‌نمائیم.

قانون مداری و انضباط :

رعایت نظم و انضباط، تواضع، فروتنی، مسئولیت‌پذیری، وقت‌شناسی و پیراستگی محیط کار و آراستگی پوشش ظاهری، ادب و احترام را سرلوحه تمام امور خود قرار می‌دهیم و تبلور نشاط درمحیط کار را با رعایت ظاهر آراسته و برابر سفارشات دینی دربهداشت فردی و محیطی تحقق می‌ نمائیم.

خدمت به مردم و پاسخگویی :

صبر و شکیبایی را پیشۀ خود می‌سازیم، با برخورد مناسب، سعه صدر و خوشرویی، پاسخگوی ارباب رجوع هستیم و حفظ کرامت انسانها را ارج می نهیم.

امانت داری :

اعتقاد داریم که رازداری و حفظ اسرار مؤسّسه از وظایف خطیر ماست. لذا در حفظ و صیانت این امر مهم تمامی مساعی خود را بکار می‌ بندیم و حفظ امانتداری و آبروداری و شئونات نیازمندان و حفظ درخواستهای آنان از موضوعاتی میبباشد که همگی موظف به رعایت آن می باشیم.

دانش محوری :

اعتقاد داریم که آموزش، دانش حرفه‌ای و همچنین تجربه، ابتکار و نوآوری از ضروریات است لذا درکسب آن دریغ نخواهیم نمود.

تعهد کاری :

با استقبال از نظرات و پیشنهادهای سازنده و با بسط فرهنگ انتقادپذیری با اطّلاع رسانی مناسب موجب افزایش اعتماد و نهادینه کردن رسالت و فلسفۀ امر خیر و نیکوکاری خواهیم شد. از اسراف و تبذیر در امکانات و اموال اداری و سایر موارد مربوط به مؤسسه پرهیز و خودداری می‌نمائیم. امیدواریم موارد فوق را با توکّل به خداوند متعال و استعانت از او با اخلاص و صداقت انجام دهیم تا مشمول عنایت و دعای خیر حضرت ولی عصر(ع) قرار گیریم.